קשת בסלט ספר ילדים החדש המעביר מסר לתזונה בריאה

הילדים שלי אוהבים לאכול ג'אנק פוד (כמו רוב הילדים:). אני מנסה להקנות להם הרגלי תזונה בריאים באמצעות מאכלים "יחסית בריאים..".

אפשרות נוספת להקנות להם הרגלי תזונה בריאים היא באמצעות ספר קריאה.

"קשת בסלט" מאת יהושע הראל, בהוצאת הספרים "אוריון" מעביר מסר לתזונה בריאה באמצעות סיפור קליט המשלב צבעים, צורות וטעמים, בריאות ובילוי, אחווה ושיתוף פעולה.

הספר מתאר את חווייתן של חתולות, החוברות יחד למשימה משותפת, מהנה ובריאה. הן מטיילות בדרך, אוספות חברות למען יצירה אחת – הכנת סלט. לכל חתולה שמצטרפת צבע אחר, והרעיון המרכזי הוא שכל חברה המצטרפת ליצירה עליה להביא ירק בצבע שלה. לאורך הסיפור מתגלה בעיה שדורשת מחשבה ופתרון יצירתי, כדי לאפשר שיתוף פעולה בין כולן.

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של הדר הראל בת ה- 10, בתו של המחבר, אשר מפיחה חיים בסיפור ומוסיפה לייחודיות שלו.

לקראת סוף הספר, משולבת חוות דעת של דיאטנית קלינית, שמסבירה את חשיבות האכילה הבריאה בכלל ובאכילת ירקות רבים ובצבעים מגוונים בפרט. כמו כן, מוצעות מספר דרכים לשכנע ילדים לאכול ירקות באופן תדיר. המלצתנו היא להכין לעצמכם קערה של ירקות בשלל צבעים, להתרווח על הספה עם הילדים (הספר מיועד לגילאי 2-6) ולהתחיל בקריאה.

יהושע הראל  (36), נשוי ואב ל- 2, תושב גבעתיים, בעל תואר ראשון במשפטים ובפסיכולוגיה, תואר שני במנהל עסקים ומוסמך כגרפולוג. מנהל עם שותפה את מכון "צומת דרכים", המסייע ללקוחות למצוא את נתיב הקריירה האישי שלהם.

יהושע הראל מספר על ההשראה לכתיבת הספר: "כשהדר, בתי בת ה-10, הייתה בת כשנתיים היא סירבה לאכול ירקות, דחתה כל סוג של ירק שהוא, ולא הועילו מאמצי השכנוע. לי היה קשה מאוד לקבל זאת היות שאני רגיל מילדותי לאכול הרבה ירקות. כדי להתמודד עם ההתנגדות הזאת חיפשנו, אשתי ואני, אמצעים שונים, ביניהם ספרי ילדים שקנינו העוסקים באכילה בריאה, התייעצות עם אנשים מקצוע, תכניות טלוויזיה ועוד. האמצעים הללו עזרו רק באופן חלקי. את הסיפור על אודות חתולות שמתאגדות להכנת סלט, כשכל חתולה מביאה ירק בצבע שלה המצאתי וסיפרתי לה. הסיפור עשה את שלו – היא הסכימה לאכול ירקות וכיום אכילת הירקות היא חלק אינטגרלי מכל ארוחה, עד כדי כך שגם אם אנו יוצאים לאכול בחוץ, הילדים עשויים לבקש קערת ירקות להשלמת הארוחה עם חזרתנו הביתה".

יהושע הראל מספר כי "לזכותה של בתי הדר יאמר שהיא הייתה בהחלט הטריגר לכתיבת הספר והמחשבה להוציאו לאור. לאורך השנים מאז שהייתה בת שנתיים היא בקשה ממני פעמים רבות לספר את הסיפור בשביל החוויה, ובכל פעם הוא שודרג בגרסתו כשהבסיס נשאר זהה כמובן. לפני כשנתיים, כשהדר הייתה בת 8 היא שכנעה אותי לנסח את הסיפור במחשבה שאולי נפרסם אותו. התלבטתי היות שאין לי רקע בכתיבה ספרותית. לבסוף החלטתי שאין לי מה להפסיד וכתבתי. כשסיימתי את הכתיבה הייתה הדר בת 8.5 וכשהתחלתי לחפש מאייר/מאיירת לסיפור ביקשה  ממני הדר להיות המאיירת של הסיפור הן בגלל שהיא מציירת יפה והן בגלל שהיא המקור לכל הסיפור. לאחר התלבטות קצרה החלטנו רעייתי ואני שזה רעיון מצוין, ושגם אם מאייר/מאיירת חיצוניים יכולים לספק איורים יותר מקצועיים הרי שהאותנטיות של ציורי ילדה בת 8.5 וההעצמה של הילדה מעצם איור ספר אמיתי, שווים מבחינתנו הכול. הדר החלה באיור בגיל 8.5 וסיימה בהיותה בת 9.5 בחופש הגדול האחרון. מאז זירזנו את התהליך כדי לקדם את הוצאת הספר".

עינת מזור בקר, דיאטנית קלינית, כותבת, בין היתר, בספר:  "בכל קבוצת ירקות בצבע שונה ישנם פיגמנטים שונים, התורמים לגופנו בדרכים מגוונות. לדוגמה, ירקות בצבע אדום,  כדוגמת העגבנייה, מכילים פיגמנט התורם להגנה מפני מחלות סרטן ומחלות לב.  הירקות הירוקים,  כגון החסה והברוקולי,  מכילים פיגמנטים אשר תורמים לשמירה על ראיה תקינה, ומסייעים בהפחתת הסיכון לסרטן.  ירקות עליים ירוקים אף עשירים בכמה ויטמינים ומינרלים התורמים לחיזוק העצמות.  לעומתם ירקות בצבע סגול, כדוגמת הכרוב הסגול, החציל והבצל הסגול, מכילים פיגמנטים אשר תורמים להאטת תהליכי הזדקנות בכלל,  והזדקנות המוח בפרט.  ירקות בצבע לבן,  כגון הבצל והשום, מכילים תרכובות גופרית, שנלחמות בחיידקים ובדלקות ומסייעות לשמור על בריאות הלב. ואילו ירקות בצבע כתום, כדוגמת הגזר, הדלעת והבטטה, מכילים פיגמנטים, המסייעים בשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון ומסייעים במלחמה בסרטן.

"כיצד ניתן להגדיל את צריכת הירקות של ילדינו? הגישו לילדים צלחת צבעונית מלאה בירקות ופירות בשעות אחר הצהרים.  בצעו עימם פעילות יצירהבקשו מהילדים להכין פרצופים העשויים מירקות חתוכים. תוך כדי ההכנה תספקו לגופכם לא מעט ויטמינים רק מטעימת היצירה; קחו את הילדים עמכם לירקן, לסופר או לכל מקום אחר, שבו יש שפע ירקות ופירות, והניחו להם לבחור אילו ירקות לקנות לביתכם; הכינו מרקים טחונים המכילים מגוון ירקות, בהם לא רואים או מרגישים חתיכות של ירקות; כמו כן, ניתן לשלב ירקות במאכלים שונים שהילדים אוהבים.  לדוגמה,  גזר מגורד בתוך רוטב עגבניות של פסטה. דוגמה אישיתאכלו ירקות ליד ילדיכם בהנאה רבה תוך אמירת מסרים בריאותיים עליהם. זכרו: תפקידנו להציע מדי מגוון של מאכלים בריאים, כולל ירקות.  ניתן לעודד את הילדים לטעום מאכלים שאינם מכירים, אך חשוב לעשות זאת ללא כפייה וכורח. דרך נוספת לדרבן ילדים לשפר את תזונתם היא,  כמובן,  באמצעות ספרי ילדים על תזונה נכונה, כדוגמת ספר זה", כותבת עינת מזור בקר.

יהושע הראל מסכם, כי "מבחינתנו מטרת הספר לשלב הנאה עם מסר משמעותי של אכילת ירקות כחלק אינטגרלי מתפריט בריא. בינתיים, לא מעט ילדים כבר נחשפו לסיפור, והתגובה של רבים מהם הייתה שמתחשק להם לחזור הביתה ולאכול ירקות. אם זו אכן התחושה, אני מבחינתי מרגיש הצלחה וסיפוק. כשאתם קוראים את הספר לילדים, במיוחד אם המטרה היא לעודד את הילדים לאכול ירקות ובריא, כוונו את זמן ההקראה לזמן ארוחת הערב, הכינו צלחת ירקות בצבעים רבים ככל האפשר, הקריאו את הספר ואכלו בעצמכם תוך כדי מהירקות לפי הצבעים שבספר. נסו להציע לילדים. אם זה יעשה בדרך נעימה, ללא כורח ועם ספר צבעוני ליד, קיים סיכוי גדול שזה יצליח. אפשר לעשות זאת באותה מידה גם עם ישיבה על הספה, קערת ירקות ביד וקריאה מהנה".

"קשת בסלט" מאת יהושע הראל. איורים: הדר הראל, הוצאת הספרים "אוריון", 28 עמודים.

מחיר לצרכן 55 ש"ח, לגילאי 2-6.

ניתן להשיג בכל חנויות הספרים, דרך חנות ההוצאה ברחוב סחרוב 19, קניון ערי החוף, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

אודות juli1974

אקדמאית, אמא ל-3, יחצנית מסיבות לשעבר, עוסקת בתחום בקרת פרויקטים
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.