הפנינג במוזיאון המדע בירושלים

הילדים שלי מאוד אוהבים לבנות..כמעט כל יום אנחנו מגלים יצירת ארכיטקטורה חדשות, מנייר, מקרטונים, בקבוקים ריקים ואפילו שמיכות.

הבעיה של אמא פולניה שלהם היא לסדר ולנקות אחרי התפרצויות יצירה שמשאירות הרבה חומרים בשטח…

בחול המועד פסח 2016 מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, מזמין את כל המשפחה לפעילויות אביב ופסח  "כאן בונים!" – שלל סדנאות, הדגמות והפנינג ענק של משחקי בניה לכל המשפחה.

במסגרת האירוע יציע המוזיאון תשע סביבות בנייה שונות לילדים ולהורים. סביבות הבנייה פונות לילדים מגיל צעיר ורמת הקושי ביניהן משתנה על פי הגיל וחומרי הבנייה.

בכניסה למוזיאון התקיימה סדנת בנייה מצרפית 'הפירמידה'  – הילדים בנו פירמידות מצורות קרטון מיוחדות אותן עיצבה במיוחד לאירוע מעצבת בינלאומית נועה חיים . נועה חיים, אדריכלית ומעצבת ילידת ירושלים אשר חיה ועובדת כיום ברוטרדם (הולנד) ומציגה ברחבי העולם, מביאה את יצירותיה האינטראקטיביות והייחודיות למוזיאון.

הילדים קבלו מגזרות קרטון צבעוניות אותן קפלו לכדי משושים אשר "התלבשו" והצטרפו כל העת לפירמידת המצרף אשר משנה את צורתה מדי יום ככול שהמבקרים יוסיפו ויבנו עליה. מדובר בעבודה אינטראקטיבית תלת-ממדית צבעונית ומרהיבה שמזמינה את המבקרים גם להיכנס לתוכה.

במבנה ממוזג התקיימה סדנא לבניית מודלים מקשים "קש קושים".

ברחבת ענק מוצלת ונעימה, ילדים והורים  מוזמנים למתחמים שונים של סביבות בנייה צבעוניות ומרתקות. זהו המתחם המרכזי של האירוע, במתחם זה מתקיימות ארבע בניות ענק מחומרים שונים.

במתחם  "כאן בונים" המרווח בנו הילדים בית מקוביות ספוג, דגם של מטוס מקרטון, צורות מבקבוקים ריקים, ושחקו במשחק מגנטו ענק (הדגם המוקטן יש לנו בבית:)

כל בנייה מזמנת חקירה של חומרים, גודל וחוזק מבנים, מעודדת שיתוף פעולה בין המבקרים לבין עצמם, ויוצרת הבנה אינטואיטיבית של עקרונות בניה בסיסיים.   כולם בונים ונהנים. ילדים והורים בונים מבני ענק מחומרים פשוטים וממוחזרים (בקבוקים, מקלות מגנטים, גומיות, צינורות, קוביות ענק ועוד) בעזרת דמיון, יצירה ותכנון, ומשתעשעים כיד הדמיון הטובה עליהם.  כל אחד מוסיף את חלקו למבנה, וביחד יוצרים מבנים מרהיבים שמחכים למבקרים הבאים או קורסים….

הדגמה מדעית 'בונים עליכם' – בהדגמה המדעית נשחק במשחקי שווי משקל, דרכם נלמד על עקרונות היציבות בגוף ובמבנים שאנחנו בונים שבזכותם בניינים (ואנשים) אינם נופלים. נכיר אלמנטים מבניים שיוצרים חוזק, ונראה איך הם מחזיקים את הגוף שלנו ונגלה שלל מבנים משעשעים שיפתיעו אותנו בחוזקם  וביציבותם.

בהמשך, בנו הילדים מריצות, גשרים ושולחנות פיקניק כולם בעזרת גוף האדם.

סדנת התנסות ובנייה 'קש-קוּשים'

סדנה בה ילדים והורים יוכלו להתנסות בבנייה בעזרת… קשיות שתיה רגילות!

בסדנה, הורים וילדים ייצרו מחברים ייחודיים בעזרת מכבש מיוחד ש"קורץ" את חתיכות הפלסטיק. בעזרת הקשיות והמחברים ניתן להכין מודלים תלת מימדיים כיד הדמיון הטובה ולקחת הביתה כמזכרת

תערוכת 'למה בניינים לא נופלים?'

משחר ההיסטוריה בנה האדם מבנים, ולפי המסופר גם אבותינו בנו את אחד מפלאי תבל – הפירמידות, ובעת הנדודים במדבר, בנו לעצמם מבנים ארעיים שונים.

התערוכה מאפשרת למבקרים להתנסות ולהכיר דגמים של מבנים, להקים אותם, להרכיבם ולבחון את מידת יציבותם: כיצד לתכנן קוֹרָה? כיצד לבנות גשר זיזי? מה גורם לזיז להיות חזק ועמיד בעומס? כיצד מבנים קלים (טנסגריטיים) מותחים את עצמם וכיצד תכנן לאונרדו דה וינצ'י גשר מִקּוֹרוֹת קצרות מרוחב התהום, מדוע מגדל פיזה עומד על תילו? וכיצד כנסיות גוֹתיוֹת תמירות הנן יציבות כל כך.

בתערוכה, מוצגים חדשים ומרתקים ביניהם המוצג המפתיע "לראות את המאמץ" – כיצד משתנה החומר כאשר מפעילים עליו לחץ? את שינוי הלחץ על גבי החומר יוכלו מבקרים לראות בעזרת יריעה מקטבת אשר שוברת את האור לאלפי צבעים מרהיבים.

מוצג נוסף משעשע במיוחד מזמין מבקרים לבנות משטחים עקומים מקווים ישרים וכן יוכלו מבקרים להתנסות ולהבין מדוע מגדל פיזה לא נפל עד כה….

תערוכה חדשה!  טבע של מבנה

תערוכת צילומי טבע מרהיבים ומבנים שנבנו בהשראתם.  בטבע נוצרות אינספור צורות על ידי תהליכים אקראיים, כתוצאה מפעילות כימית ופיזיקלית. חלקן  נשמרות לתקופות ארוכות וחלקן נהרסות וחולפות. זהו תהליך של ברירה טבעית. משחר ההיסטוריה למד האדם מסביבתו ומהטבע שהקיף אותו – חיקוי מבנים בטבע והעברתם ליישומים של מעשה ידי אדם,  הוא תוצר של תהליך תכנון בהשראת הטבע . פיתוחים ומבנים הנדסיים רבים  שמוכרים לנו כיום, שואבים השראה מהטבע ואף מחקים אותו. תכנון בהשראה של הטבע נקרא  תכנון ביומימיטי (ביומימקירי : ביו= חיים ;  מימקרי= העתקה). התערוכה מבוססת על עבודת הדוקטורט של  ד"ר יעל הלפמן כהן, שעסקה בפיתוח שיטות תכנון ביומימטיות המבוססות על מבנים חוזרים בטבע.

,

 קינחנו בסרט טבע מרהיב ומותח בתלת ממד ובדיבוב עברית  "ענקים קטנים" מבית היוצר של ה- BBC.

מדובר בסרט טבע מרהיב אודות שני יצורים זעירים בטבע המתמודדים עם כוחות חזקים מהם. על סנאי זעיר המתגורר ביערות העתיקים של דרום אמריקה וכדי לשרוד את החורף הקשה צריך לאגור מלאי של בלוטים ולשמור עליהם מפני הזוממים לקחת אותם ממנו… ועל עכבר מדברי זעיר המתגורר במדבר סונורה שבמערב הפרוע של אמריקה, הנועז מבין ארבעה עכברונים אחים שנמשך לצאת למרחב הפראי, ואין לו שמץ של מושג על הסכנות האורבות לו (בתשלום נוסף – 10 ₪)

מחירים:

ילדים עד גיל 5 – חינם

ילד/מבוגר 45 ₪ (בחג הפסח 23-30.4 60 ₪ )

כרטיס משפחתי ( הורים/סבים וכל ילדיהם/נכדיהם) 160 ₪ (בחג הפסח 23-30.4 220 ₪ )

הנחות: מחזיקי כרטיס תושב 'ירושלמי', חיילים, כוחות הביטחון, נכים, גמלאים, מועדוני לקוחות

שעות פתיחה

ב' – ה' 10:00 – 18:00

ו' 10:00 – 14:00

שבת 10:00 – 16:00

בחופשת חג הפסח שעות וימי פתיחה מיוחדים:

22.4 ערב פסח – המוזיאון סגור

23.4 פסח 10:00 – 16:00

24-27.4 חוה"מ פסח 10:00 – 18:00

28.4 ערב חג שביעי של פסח 10:00 – 14:00

29.4 שביעי של פסח 10:00 – 16:00

30.4 אסרו חג 10:00 – 16:00

בנוסף, ניתן להינות במוזיאון משלל פעילויות, תערוכות ומיצגים וכן, מהדגמות מדעיות נבחרות משעשעות ואהובות שנבחרו במיוחד עבור יום הבחירות על ידי מדריכי המוזיאון בהווה ובעבר.

לפרטים נוספים: https://www.mada.org.il/

אודות juli1974

אקדמאית, אמא ל-3, יחצנית מסיבות לשעבר, עוסקת בתחום בקרת פרויקטים
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.